MOSKVA, BRATISLAVA. Krváca mu srdce, keď sú slovanské národy v rozkole, ale chápe, prečo sa musela začať špeciálna vojenská operácia.
Pavol Slota v pondelok - po stretnutí v ruskej Štátnej dume - na sociálnej sieti Facebook napísal, že rozumie tomu, kto konflikt "v skutočnosti" vyprovokoval.
Slota, syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu, je jedným z ďalších slovenských politikov, ktorí v priebehu posledných mesiacov zavítali do Moskvy.
Na festivale dokumentárnych filmov tam predstavil film natáčaný na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, napríklad na Donbase či v Mariupoli. Dokument má podľa neho údajne ukázať "zakázanú pravdu" o "banderovských vrahoch".
Práve na festivale sa Slota stretol aj s ruským ideológom Alexandrom Duginom.
Dugina najčastejšie označujú ako „mozog“ ruského prezidenta Vladimira Putina či „Putinovho Rasputina“ – prezývka po Grigorijovi Rasputinovi, ktorý mal významný vplyv na dynastiu Romanovovcov, predovšetkým na Mikuláša II. a Alexandru Fiodorovnu, posledných vládcov cárskeho Ruska.
Skutočný vplyv Dugina na ruského prezidenta však zostáva predmetom diskusií, keže nie je známe, že by sa dvojica niekedy vôbec stretla.
Duginove názory každopádne formovali myšlienky invázie na Ukrajinu, uvádza denník The Guardian.
V súčasnosti nie je jasné, o čom sa zakladateľ strany Domov a Dugin rozprávali. Slota, ktorý minulý rok kandidoval vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidátke strany Republika, však s niekoľkými ruskými politikmi hovoril napríklad aj o anexii Zakarpatskej Ukrajiny.
V článku sa dočítate:
- čo Dugin žiada,
- o použití ruských jadrových zbraní,
- čo je medzislovančina,
- kto navrhol anexiu Zakarpatskej Rusi.
Strojca ruského imperializmu
Dugin, narodený v roku 1963, pôvodne patril k disentu, pretože sprvu nesúhlasil s komunistickou ideológiou Sovietskeho zväzu. Časom sa však v rôznych kolektívoch, do ktorých vstúpil, preslávil inklináciou k fašistickej ideológii Tretej ríše.
Nakoniec v roku 1993 založil s Eduardom Limonovom a Igorom Letovom Národnú boľševickú stranu (NBP), ktorá spájala fašistickú a komunistickú rétorikou a symboliku, ale v roku 1998 z NBP odišiel. Rusko činnosť NBP v roku 2007 úplne zakázalo, pretože sa nazývala politickou stranou bez toho, aby bola patrične registrovaná.